понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot alias po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą również za dekoracje. W większości wypadków takie ogrodzenia z Winylu z Terespolu sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz silnie gęstnieją. Mnóstwo powabu maja również takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazki, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego płotu uspokaja i relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w skwerze, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również bujnie rozkwitają, jednak chcą także sporo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie PVC zdołają być niezwykle wysmukłe, jednak wypada je regularnie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie plot aranżuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий